Başlangıç > Donanımsal Çözümler > Sabit Disk Performansı HD Tune Pro

Sabit Disk Performansı HD Tune Pro

HD Tune Pro” bazı temel özellikleri şunlardır:
Benchmark : ham performansını ölçen
Transfer Hızı
Erişim Süresi
CPU Kullanımı
açılma Hızı
Sabit Disk bilgi içeren firmware sürümü, seri numarası , disk kapasitesi, arabellek boyutu, transfer modu
Sabit Disk Sağlık
SMART Bilgi (Kendi Kendini İzleme Analizi ve Raporlama Teknolojisi)
Sıcaklık
Açılma Zamanı
Panoya metin kopyalamak
Panoya ekran kopyalama

İşlemciniz ya da anakartınız üzerinde sabit disk arabirimi ne kadar yeni ve hızlı olursa olsun eğer sabit diskiniz yavaş ise disk erişiminiz de yavaşlayacaktır. En ihtiyaç duyduğun anda sabit diskinizin sizi frenleyip frenlemeyeceğini nasıl anlarsınız? Disk performansınızı ortaya çıkarmanın en kolay yollarından biri EFD Software tarafından geliştirilen HD Tune Pro. Yaptığı işe göre ucuz sayılabilecek bu yazılım performans ölçümü için çok sayıda yöntem sunuyor.

Hızlı sonuç almak için kurulumun ardından yazılım çalıştırdıktan sonra sabit diskinizi seçip testi başlatabilirsiniz. Eğer diskiniz destekliyorsa disk seçimi listesinin hemen yanında sabit diskin ısısı görüntülenir.

Arabirim 10 farklı fonksiyonu sekmeler altında bir araya getiriyor. “Benchmark” sekmesi seçilen sürücünün okuma ve yazma performansını, en düşük, yüksek ve ortalama değerleri zaman grafiğinde görüntülüyor.  Aynı ekranda bu işlem için CPU’nuzun da ne kadar kullanıldığı görülüyor.

“Info” sekmesi seçilen sabit diskin kapasitesi, kullanılan alanı, dosya sistemi, seri numarası ve firmware nosu gibi bilgilerini listeler. “Supported Features” alanında ise sabit diskinizin mevcut 14 özellikten hangilerini desteklediği görüntülenir. Bu 14 özellikten bazıları S.M.A.R.T (Self Monitoring and Reporting Technlogy), AAM (Automatic Acoustic Management), Power Management ve Write-Cache. Eğer sürücünüz S.M.A.R.T destekliyorsa “Health” sekmesinde ölçülen değerlerin en kötüleri, threshold değeri ve diskin sağlık durumu görülür.

“Error Scan” sekmesi üzerinden diskinizde ayrıntılı yüzey taraması gerçekleştirip eğer varsa hasarlı blokları görebilirsiniz. Hızlı tarama için “Quick Scan” seçeneğini işaretlemeniz yeterli. “Folder Usage” sekmesi üzerinde tarama gerçekleştirdiğinizde hangi klasörlerin en fazla alanı kapladığını öğrenebilirsiniz.

Eğer özel fotoğraflarınızın ya da önemli şirket verilerinin karşınıza hiç ummadık bir biçimde çıkmasını istemiyorsanız veri dolu bir sabit diski satmadan ya da emekliye çıkarmadan yapmanız gereken en önemli işlemlerden birisi üzerindeki verilerin tamamen temizlendiğinden emin olmaktır. “Erase” sekmesi diskinizi sıfır ya da rastlantısal değerlerle doldurarak (zero fill, random fill), Gutmann ya da Departmant of Defense 5220.20-M algoritmaları kullanarak temizlemenizi sağlıyor. Çok şüpheciyseniz aynı işlemi “Pass” değerini arttırarak birkaç defa tekrarlayabilirsiniz. Eğer diskiniz AAM destekliyorsa “AAM” sekmesi üzerinden etkinleştirebilir ve performans ve gürültü ayar çubuğunu hareket ettirerek sisteminiz için en ideal ve sessiz performans değerini bulabilirsiniz.

“File Benchmark” sekmesi farklı blok boyutlarında okuma ve yazma testleri gerçekleştirmenize imkan sağlar. Gerçek hayatta karşılaşılan duruma nispeten daha yakın olan “Random Access” sekmesi altındaki test ise diskinize farklı boyutlarda rastlantısal okuma ve yazmalar gerçekleştirerek saniyedeki işlem değerlerini, ortalama erişim süresi ve hızını görüntüleyebilirsiniz. Pencerenin sol altında yer alan 512 byte, 4KB, 64KB, 1MB ve Random kutularını işaretleyerek test için dosya transfer boyutlarını kendiniz de belirlemeniz mümkün. Son olarak “Disk Monitor” sekmesi üzerinden sisteminizde yer alan bir ya da daha fazla diskin sürekli olarak denetlenmesini sağlayarak zaman içerisinde değişen performans grafiğini ve aynı zamanda en yükse ve en düşük okuma ve yazma hızlarını görebilirsiniz.

Eğer performans sonuçlarını sunumuzda kullanmak ya da e-posta ile göndermek isterseniz File menüsünden “Save screenshot” tuşuna tıklamanız yeterli. HD Tune Pro ekran görüntüsünü PNG dosyası olarak kaydedebiliyor. Sadece rakamlarla ilgileniyorsanız aynı menüden test değerlerini panoya kopyalayıp daha sonra e-posta içeriğine yapıştırarak gönderebilir ya da bir daha sonra kullanmak üzere bir metin dosyasına kaydedebilirsiniz. Sadece komu satırından yararlanmak isteyenler de unutulmamış. HD Tune Pro’nu tüm özelliklerini bir grafik arabirimi olmadan komut satırından da kullanabilirsiniz.

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: