Başlangıç > Karmakarışık PÜFLER > E-Fatura Portal ve E-Defter için Java Time Zone – Kış saati uygulaması iptali ile ilgili güncelleme! (Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi)

E-Fatura Portal ve E-Defter için Java Time Zone – Kış saati uygulaması iptali ile ilgili güncelleme! (Yaz saati uygulamasının kalıcı hale getirilmesi)

Arkadaşlar,

2016 Ekim ayı itibari ile Bakanlar Kurulu’nun almış olduğu karar (Resmi gazete 2016/9154) doğrultusunda saatlerin geri alınması uygulamasına son verilmiş olup, tüm yıl boyunca yaz saati uygulanması kullanılmasına karar verilmiştir. Bu nedenle 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’ te saatlerimizin 1 saat geri alınmaması gerekmektedir.

Tüm yıl boyunca yaz saati uygulamasının kullanılmaya devam edilmesi ile birlikte saat dilimi olarak GMT+2 yerine GMT+3 zaman dilimi kullanılmaya başlanacaktır. Bu neden ile E-Defter imzalama işlemlerinde kullandığımız Java – Time Zone (TZ) bilgisi bu değişikliğe uyumlu hale getirilmelidir. Türkiye için değişen Time Zone değişiklik tarihi Java Update’lerine yansımadığı için, Java’da Time Zone değişikliğinin elle (manuel) yapılması gerekmektedir. Time – Zone değişikliği için aşağıdaki işlem adımları sırası ile yapılmalıdır;

1- Sistemdeki bütün Java uygulamalarını kapatınız. Hatta bu işleme başlamadan önce bilgisayarınızı kapatıp açarak başlayınız.

2- Ftp adresimizden JavaTimeZoneUpdate.rar dosyasını indiriniz. (ftp://download.logo.com.tr/Windows/TOOLS/e-devlet-uygulamalari/Logo_JavaTimeZoneUpdate.rar)

3- JavaTimeZoneUpdate.rar içerisinden çıkan tüm dosyaları kullanılan Java sürümünün bulunduğu klasöre kopyalayınız. ( C:\program Dosyaları (x86)\Java  ve varsa  c:\Program Files\Java  içindeki JRE ile başlayan klasörün içine kopyalayınız.)

2016-11-02_175140-1

2016-11-02_175726-2

 

4- Kopyaladığınız yerdeki  JavaTimeZoneUpdate.bat dosyasına sağ tuş yapıp “Yönetici olarak çalıştır” diyerek çalıştırınız.

2016-11-02_175852-3

Java da çalışan programa yeniden girdiğinizde saati güncellenmiş olacaktır.

Not: Bilgisayarınızda birden fazla Java sürümü kullanılıyor ise her bir java sürümünün dosyalarının bulunduğu klasöre, JavaTimeZoneUpdate.rar klasöründen çıkarttığınız dosyaları kopyalayıp JavaTimeZoneUpdate.bat dosyasının yönetici olarak başlatmanız yeterli olacaktır.

Ek Bilgiler:

Windows güncellemelerinin (Bu güncellemeler 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04.00’te saatlerimizin 1 saat geri alınmamasını ve GMT+3  değişikliğinin otomatik yapılmasını sağlar.) yapılmaması durumunda 30 Ekim 2016 Pazar günü saat 04:00’te bilgisayar, sunucu gibi işletim sistemi barındıran cihazlar otomatik olarak saatlerini 1 saat geri alacaktır. E-imza süreçlerinizin olumsuz etkilenmemesi için kullanıcı ve sunucu sistemlerinizde gerekli güncellemelerin yapılması önemle duyurulur.

Windows Update ayarlarınız otomatik durumunda ise gerekli güncellemeler otomatik alınacaktır. Bilgisayarınız gerekli güncellemeyi almış ise Denetim Masasında bulunan Tarih/Saat ayarları bölümünde aşağıdaki gibi bir ekran olması gerekir.

2016-11-02_181734

Gerekli olan güncellemeler Windows Update ile otomatik olarak yapılmamış ise Tarih/Saat bölümünde aşağıdaki gibi bir ekran yer alacaktır. Bu konuda acil olarak güncelleme yapmanız gerekmektedir.

2016-11-02_182049

 

Gerekli güncelleme dosyalarına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz;

http://www.catalog.update.microsoft.com/Search.aspx?q=3192321

 

Java ilgili link;

Java Time Zone Update versiyonu için link:

http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/tzdata-versions-138805.html?ssSourceSiteId=ocomen

 

Java timezone update işlemi için link:

 

Reklamlar
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. No trackbacks yet.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: